Staropražská kapela Hašlerka uvádí:

HOUSLE - AKORDEON - KYTARA - KONTRABAS - ZPĚVY

živoucí důkaz o životaschopnosti nejen lidové hudby

v případě Hašlerky hlavě z pera Karla Hašlera

   RADOST V POHYBLIVÝCH OBRÁZCÍCH

 

pro přátele dobré MUZIKY v ŽIŽKOVSKÉ REPUBLICE, v rodném Hašlerově Smíchově nebo v království MIROSLAVOVĚ,

a hlavně všude tam, kde se může, má a CHCE ZPÍVAT. To je v místech, oblastech či ostrovech SVOBODY, RADOSTI, LÁSKY, SOUCITU.

 

 

Teplice, vánoční trhy, 17.12. 2023

*****

Jesenice - Domov Krajánek, 24.6. 2023

*****

Třebenice 600 let od založení

*****

Svátek dobré nálady - Kryry 1. května 23

*****

Úvalský masopust 4. únor 23

*****

Kolínský ples 28. leden 2023

*****

Burčákové slavnosti Hustopeče 1. říjen 2022

*****

LIDIČKY, JÁ MÁM RÁD PÍVO (v Balbínově poetické hospůdce)

*****

ČÍ JE PRAHA ? NAŠE ! (Na Petříně v Praze)

*****

PO STARÝCH ZÁMECKÝCH SCHODECH (na Starých zámeckých schodech)

*****

FEŠÁK HUBERT Pěje Petra Sladká

čas, který denně žijeme, je určen pro využití nejvyšších potenciálů, které každý z nás máme.

můžeme jim říkat třeba TALENTY

každý si na Zemi přinášíme ty svoje, nezaměnitelné s kýmkoli jiným.

 

ale v celku se dopln'ujeme podobně nástrojům v orchestru. 

jedno jestli ve filharmonii nebo v kapele Hašlerka

 

je to jedno VELKÉ LADĚNÍ, které je všem k užitku. 

i ke zdraví.... protože hudba je vibrace stejně jako kosmos, vesmír, univerzum...

naše tělesné bun'ky...

 

pojd'me naladit, rozvibrovat se vzájemně, zarezonovat a

BÝT ŠTA'STNI A BLAŽENI :-)

 

Skupina Hašlerka si s úctou i nadsázkou "přivlastňuje" jméno písničkáře, kabaretiéra, scénáristy, herce, režiséra, podnikatele, vlastence - člověka s nekompromisním národním postojem. Člověka, jehož celoživotní dílo je v mnohém z nás hluboce zapsáno. Bez ohledu na naši uspěchanou dobu si každý z nás určitě vybaví pár písní, o kterých ani netuší, že jsou z pera Karla Hašlera. Po starých zámeckých schodech, Strahováček, Čí je Praha? Naše!, Nad Prahou tančily hvězdičky, Před vejtoňskou hospodou či nezapomenutelná až hymnická Česká písnička..

 

Muzikanti z kapely Hašlerka se rozhodli obnovit tradici českého kabaretu počátku minulého století, na jejímž rozmachu měl Karel Hašler lví podíl. Avšak nebojí se do svého repertoáru zahrnout písně z oblasti šansonu, jazzu či dokonce zařadit předvést "majstrštyky" z oblasti salónní hudby přelomu 19. a 20. století. V jejích programech uslyšíte písničky období c. a k. monarchie, jarmareční popěvky, moritáty, vojenské písně nejen doby Josefa Švejka, ryčné songy žižkovských Pepíků, dryjáčnické kousky zpívané v pivovarech a hostincích, kuplety z kabaretů a šantánů (Červená sedma, Montmartre, Lucerna, Hvězda aj.). A v této směsici naleznete i písně autorské.

 

Složení:

Petra Sladká - zpěv, tanec, žena (a to je hlavní) v popředí

Filip Sychra - zpěv, moderace, tanec, muž v popředí

Jiří Hötzel - akordeon, piano, zpěv, moderace, některé zvuky,          

muž v pozadí

David Holý - kytara, zpěv (hlavně tklivé písně)

Michal Žára - kontrabas, housle, banjo, bicí, perkuse, zpěv (1., 2., 3. a 4. hlasy) a všechny zvuky

Dan Kozel - kontrabas, zpěv, zvuk, světlo / tma

 

Někdy jsou někteří hudební mágové tak vytíženi, že je ochotně zastoupí jiní.

(to jen pro informaci, kdybyste měli pocit, že je na po'diu něco jinak :-) )

Tohle je staropražská kapela Hašlerka vycházející ze základů "schrammel kvarteta" Johanna a Josefa Schrammela, rodáků z Rakouska z dob c. a k. monarchie. Tito pánové provozovali od R. 1877 svůj šraml kvartet. Tento druh kapel či rozličných sdružení postupně nabíral pejorativní označení muziky nevalné úrovně, jako třeba kutálka. 

Původní sdružení 2 housle, kytara, s doprovodem tahací harmoniky je vcelku dobrým základem pro partu, která dokáže zahrát skoro vše. A takováto sdružení jsou vidět po celém světě - od Balkánu až po jižní Ameriku. Často je součástí kontrabas, jindy buben, bubínek, vozembouch, mandolína, buzuki, klarinet, trubka nebo saxofon. 

Ale základ je akordeon - samostatně hrající polyfonní nástroj. Známý též pod lidovými názvy jako "fňukna", "zednický pijáno", "držky" a další. 

Když se tento širokospektrální instrument doplní druhým melodickým nástrojem - houslemi, vzniká již velmi schopná "skupina dvou", jenž je známá z barů a podobných zařízení. Ovšem dosadme basu, kontrabas, to největší filharmonické těleso, které tvrdí muziku a k tomu drnkací i melodický nástroj (to záleží na schopnostech interpreta) kytaru, vzniká vyvážená jednotka, kapela či u anglosasů známý band, která je schopná všeho :-)....

 

Jde však o to, jestli se muzikanti jen sejdou způsobem, vezměte si něco na hraní a přijď na taverny či hospůdky a tam to "rozbalíme" a zapijeme. 

Nebo - jestli na principech čtyř nástrojů vyvážených jako zvukově, barvou a celkovým spektrem zvuku plus k tomu jako nadstavba promyšlené zpěvní party a celkově na vysoké úrovni vedené nástrojové party sejde jiná partička nadšenců, kteří si chtějí nejen zamuzicírovat, ale dostat tuto vznikající vlnu energie a vysokozdvižné nálady do biopole posluchačů. 

Složitá věta, ale takhle to cítíme. Je to protnutí našeho kumštu, tedy umění, píle, příprav, nadšení pro společnou věc a pak ze strany posluchačů odezva, která, jak říká kapelník, může "léčit jejich srdce".  

Protože hudba je skutečným lékem. A pokud máme jakékoli bolesti fyzického, emočního, duševního.... rázu, tak zvuk, dobře zvolený zvuk je jedním z hlavních léků. 

Neboť celý vesmír je postavený na zvuku - vibraci - světlu. To je všechno synonymum téhož :-)

 

Přejeme báječný prozvučený den :-)